כללי ההתנהגות בשבט אופק

שבט אופק פתוח לכל חניך מכיתה ג' ועד י"ב המעוניין להצטרף לפעילות השבט ומקפיד עם נהלי ההתנהגות של השבט

ההשתפות בפעילויות השבט מותנית בתשלום דמי חבר שנתיים

פעילות השבט מתקיימת בשפה העברית

על מנת שהחניך יוכל ליהנות ולהפיק תועלת מהשתתפות בפעילויות השבט דרושה הבנת השפה המדוברת ויכולת תקשורת מספקת בשפה העברית. 

הגעה לפעולות 

הפעולות יתקיימו אחת לשבוע בימי ראשון בין השעות 3-5 אחרי הצהריים, אלא אם כן נאמר אחרת. ההורים מתבקשים להגיע כעשר דקות לפני תחילת הפעולה ולהמתין לאיסוף החניכים מספר דקות לפני סיום הפעולה. ההורים מתבקשים להמתין בסבלנות לפיזור בסיום המסדר.

נוכחות החניכים בפעולות חשובה מאד על מנת לשמור על רצף פעולות ולשמור על המוטיבציה של החניכים ושל הקבוצה. כמו כן, המדריכים משקיעים זמן רב ומחשבה בהכנת הפעולות על מנת שלחניכים יהיה תוכן מעניין וכייפי. אי הגעת חניכים פוגעת באיכות הפעולות. אם החניך אינו יכול להגיע לפעולה, אנא הודיעו בהקדם האפשרי לאחד ממדריכי הקבוצה באופן אישי. אנו מבקשים שלא להודיע על היעדרויות באופן פומבי בקבוצת הווטסאפ הקבוצתית.

מדי חאקי

מדי הצופים גורמים לאחידות ותחושת שייכות, והם חלק בלתי נפרד מפעילות השבט. החניכים מתבקשים להגיע לכל פעילויות הצופים, אלא אם כן התקבלה הודעה אחרת, במדי חאקי מלאים: חולצת חאקי (לרכישה מהשבט בטופס ההרשמה), מכנס חאקי (קניה עצמאית) ועניבה גדודית. בחגים וטקסים החניכים מתבקשים להגיע בחאקי חגיגי: חולצה לבנה, מכנסי חאקי ועניבה גדודית. 

שמירה על מתקנים במקום הפעילות ועל רכוש השבט 

שבט אופק מתארח במקומות ציבורים. על הורי השבט להקפיד על הוראות החניה, הכניסה והיציאה שיפורסמו בנפרד. על הורי השבט לשוחח עם החניכים על נושא שמירת ניקיון המקום בו תתקיים הפעילות. מקרים של השחתת רכוש מכוונת יביאו לחיוב ההורים בתשלום על הנזק והרחקת החניך מפעילות השבט. 

תקשורת ושימוש בקבוצות הווטסאפ 

הודעות על פעילות השבט והקבוצות השונות ישלחו באימייל מהנהגת השבט ובקבוצות הווטסאפ של הגדודים ו/או הקבוצות. קבוצות הווטסאפ מהוות הזדמנות למדריכים לתרגל תקשורת מול ההורים בשפה העברית. אנא הבינו כי רמת העברית הכתובה של מדריכי הקבוצות משתנה, וכי נדרש מהם מאמץ לכתוב בעברית. אנא גלו הבנה וסבלנות לשגיאות כתיב. 

בנוסף, ברצוננו לבקש מההורים להיות רגישים לחשיבות של קיום שיח מכבד ולא פוגעני בקבוצות. תלונות ובעיות - מקומן להיות מטופלות באופן אישי ולא בקבוצה הרחבה. הורי השבט מוזמנים להשתמש בקבוצות לצרכי תיאום אירועים, הסעות וכו'. 

הפרעה למהלך הפעילות

הנהגת השבט לא תקבל הפרעות למהלך התקין של הפעולה. חניך שיפריע בפעילות לא יוכל להיות חלק מהמסגרת השבטית. אנא שוחחו עם ילדיכם והדגישו את החשיבות של הקשבה למדריכים ושמירה על המשמעת בקבוצה. הפרעות מונעות מהמדריכים להעביר את הפעולות שעמלו עליהן ומקשות על כל הקבוצה. רק שיתוף פעולה מצד החניכים וההורים יבטיח לכל ילדי השבט שנת פעילות מוצלחת ומהנה. 

מניעת אלימות

בשבט אופק אנו יוצרים מסגרת בטוחה, מקבלת ומכבדת את כל חניכי השבט. אלימות - מילולית או פיזית, שיימינג, איומים, קללות, הטרדה או פגיעה בכל אחד מחברי השבט, אם במסגרת הפעילות בשבט או ברשתות החברתיות, אסורים בהחלט ועלולים להוביל להרחקת החניך מפעילותו בשבט. 

חומרים אסורים

השימוש בטבק, אלכוהול, סמים, סיגריות אלקטרוניות ו/או חומרים מסוכנים על כל צורותיהם, אסורים בהחלט ויביאו להרחקה מידית של החניך מפעילותו בשבט. 

שבט ללא ניידים

השימוש בטלפונים ניידים בזמן פעולות אסור. החניכים מתבקשים שלא להביא טלפונים לפעולה או להניח את הטלפונים בקופסה ייעודית לכך בתחילת הפעולה ולאסוף אותם בחזרה בתום הפעילות. אנא הסבירו לחניכים את נושא אי השימוש בטלפונים במהלך הפעולה. המכשירים הניידים מסיחים את דעתם ומונעים השתלבות בפעילות.  

נוהל דיווח

בשבט אופק אנו מחוייבים לטפל בכל בעיה בה נתקל חניך בשבט.

החניכים מתודרכים בתחילת השנה ולאורך שנת הפעילות לפנות בכל מקרה של בעיה או קושי למדריך או לרשג"ד שלהם. הורים יקרים - אנא שוחחו על כך עם החניכים והזכירו להם לפנות למדריכים או לרשג"דים בכל מקרה של בעיה או קושי. המדריכים והרשג"דים מתודרכים לפעול בדיסקרטיות ובאופן מיידי ולערב את מרכז השבט ואת ראשי השבט לצורך טיפול מיידי ונאות. 

אנו מבקשים שכל הורה שנודע לו על בעיה כלשהי, יפנה בדחיפות למדריך, רשג"ד, המרכז הבוגר או לראש השבט על מנת לאפשר טיפול נאות בבעיה. בנושאים הנוגעים לאלימות, הצקות או כל נושא רגיש אחר נבקש לצרף לשיחה מבוגר - המרכז הבוגר או אחד מראשי השבט - כדי לעזור לצוות ההדרכה לטפל בנושא באופן מהיר והולם.   

נוהל טיפול בהפרעות והתנהגות בלתי הולמת  

שימוש בחומרים אסורים, אלכוהול, סמים, סיגריות או סיגריות אלקטרוניות יביאו להרחקה מיידית מפעילות הצופים. 

 

הצעדים הבאים ינקטו בכל מקרה בהם החניך מתנהג באופן לא הולם ו/או פוגע בילד אחר:

הפרעה ראשונה

החניך יקבל אזהרה על ידי המדריך שלו על ההתנהגות המפריעה ויוצא מהקבוצה לזמן קצר כדי להירגע. 

הפרעה שניה 

הילד יוצא מהקבוצה לפרק זמן קצר וההורים יקבלו הודעה על ההפרעה. 

הפרעה שלישית 

הילד יורחק מהמשך הפעילות באותו היום. הנהגת השבט תיצור קשר עם ההורה ותבקש להגיע לאסוף את הילד מהפעילות באופן מיידי. באם מדובר בטיול או מחנה - ההורה יצטרך להגיע למקום הפעילות לאסוף את החניך. 

כל הפרעה נוספת

הנהגת השבט תיצור קשר עם ההורים והילד יורחק מפעילות השבט, ויוכל לחזור רק בליווי אחד מהוריו במהלך הפעולה הבאה. על החניכים להיות אחראיים להתנהגותם ולדעת שהתנהגות אלימה או הפרעות לא יתקבלו בפעילות הצופים.

 

אמנת התנהגות לחניכי השבט

כל חניכי השבט יקראו ויחתמו באחת הפעולות הראשונות של השנה על אמנת ההתנהגות של השבט. אנא קראו את האמנה עם החניכים ושוחחו על כללי ההתנהגות הנדרשים מהחניכים עם ילדיכם.  

על מנת להבטיח את הבנת הטקסט תורגם הטקסט לעברית ולאנגלית. להורדת האמנה: