top of page

Acerca de

מי אנחנו?

שבט אופק הינו שבט צופים ישראלי הפועל באזור בוסטון ומשרת את משפחות הקהילה בכל אזור ניו-אינגלנד. השבט הוקם בשנת 1984 (!!) ומונה כיום למעלה מ 340 חניכים בכתות ג' עד י"ב.

שבט אופק הינו חלק מהנהגת "צבר" של תנועת הצופים העבריים בצפון אמריקה, שבמסגרתה פועלים כ- 30 שבטים בקהילות ישראליות בכל רחבי ארצות הברית, וכ- 5 שבטים באירופה ובאוסטרליה.

תנועת הצופים הינה תנועת הנוער הישראלית הגדולה בישראל ובארה"ב, תנועה שאינה פוליטית, ואינה מזוהה עם כל מפלגה או זרם דתי.

הפעילות בשבט, מהווה מסגרת חברתית בשפה העברית, באווירה תרבותית ישראלית שבה נוער מדריך נוער, נוער מוביל נוער, נוער מטפח נוער. הפעילות מעודדת, בין היתר, פיתוח מנהיגות, מעורבות חברתית, ערכי דמוקרטיה וקשר למדינת ישראל. זו היא אחת ההזדמנויות היחידות הקיימות לילדים ובני נוער באזור להיות חלק ממסגרת מאורגנת בשפה העברית ולחוות את הקשר לזהות הישראלית שלהם בדרך בלתי אמצעית וחווייתית עם בני גילם. הורים של בוגרי השבט חוזרים ומשבחים בכל שנה את הערך המשמעותי שהתכנית מעניקה לילדים ולנוער, ומגדירים את הלמידה, הכלים, הניסיון וההתפתחות בשנות השכב"ג בתור "בית ספר מצוין למנהיגות והובלה בחברה".

התכנית השנתית בנוייה על פעילויות שבועיות לפי שכבות גיל, באמצעות משחק, דיונים, פרוייקטים תוך שיבטיים ובין שיבטיים, יום הצופה, מחנות עם לינה, טקסים ייעודיים, ציון חגי ישראל, מוזיקה, פעילויות ספורט, והכל תוך שמירה על חוויה חיובית, המאתגרת ומדרבנת את הילדים והנוער לחשיבה ולפיתוח קשרים חברתיים וכישורי מנהיגות והובלה במסגרת ישראלית.

הפעילות לשכבות ג' עד ט' מתקיימת מדי יום ראשון בשעות 3:00 עד 5:00 אחר הצהרים בניוטון, והפעילות לשכבות י' עד י"ב (שכב"ג) מתקיימת בשעות 12:30 עד 2:30. בנוסף, לשכב"ג מתקיים גם יום פתוח פעם בשבוע בערב, בו הילדים נפגשים, עובדים בצוותים ומתכוננים לפעולות, וזאת בנוסף לסמינרים מיוחדים בהם הם לוקחים חלק.

פעילות השבט מתנהלת בשפה העברית. את הפעילויות מנחים מדריכים צעירים, שהוכשרו לתפקיד, ומקבלים הדרכה לאורך כל שנת הפעילות מהמדריכים הבוגרים וממרכז השבט הישראלי שמגיע אלינו בשליחות של הסוכנות היהודית כדי להוביל את השבט. המדריכים הצעירים צוברים נסיון במשך כל השנה, מקבלים על עצמם אחריות ומפתחים את כישורי המנהיגות שלהם.

השבט מורכב מקבוצות לפי שכבות גיל: 

שכבות ג' עד ה' מחולקות לקבוצות בנים וקבוצות בנות. 

בשכבות ו' עד ט' הפעילות מתקיימת בקבוצות מעורבות של בנים ובנות. 

שכבה ט' עוברת במהלך השנה את קורס ההדרכה של השבט. 

שכבות י' עד י"ב מרכיבות את השכבה הבוגרת (שכב"ג) העוברת פעילות משותפת בחלק הראשון של היום (12:30-2:30) ולאחר מכן מתפצלת לעבודה לפי צוותים בשעה של פעולת החניכים (3:00-5:00).

לכל הקבוצות מדריכים שהינם בני נוער שקיבלו הכשרה להדרכה בתנועת הצופים.

צוות ההדרכה של השבט כולל מדריכים, ראשי גדודים ומרכזים צעירים שכולם בני נוער מהשבט. צוות ההדרכה מודרך ומונחה על ידי המרכז הבוגר של השבט שהינו שליח של הסוכנות היהודית, המגיע אלינו מישראל. לשבט וועד הורים, שהינו גוף הורים מתנדבים, המספק תמיכה לוגיסטית ואדמיניסטרטיבית למערך ההדרכה ומאפשר את קיום הפעילות והמפעלים.

בנוסף לפעילות המתקיימת אחת לשבוע בימי ראשון, השבט מקיים גם פעילויות צופיות כגון יום הצופה, מחנה חורף (שני לילות במשך הסופ"ש), מחנה אביב (שני לילות במשך הסופ"ש), מחנות הדרכה, מחנות מיוחדים לשכב״ג ומחנות וסמינרי מנהיגות והדרכה.

במהלך הפעילות השוטפת, חניכי הצופים לובשים מדי חאקי עם עניבה לפי שכבת גיל ו/או התפקיד בשבט.

במהלך טקסים ופעולות מרכזיות החניכים לובשים "חאקי חגיגי" - מכנסי חאקי עם חולצה לבנה ועניבה.

פעילות קהילתית

שבט אופק פעיל במשך כל השנה בקרב הקהילה המקומית ומעניק עזרה, תמיכה וארגון של אירועים בעלי מהות ישראלית-יהודית. בין הפעילויות ששבט אופק לוקח בהן חלק מידי שנה נמנים התנדבות למען קשישים בקהילה, פורימון (קרנבל פורים), טקס יום השואה (שמביא את היבט "משואה לתקומה"), טקס יום הזכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה, 'יום המעשים הטובים', משימות שנת המצווה של שכבה ז' למען הקהילה, תרומות מזון לנזקקים,  ועוד.

bottom of page